Jak zjistit, zda je váš piercing infikovaný

J

Rozhodli jste se pro piercing, našli jste uznávaného piercera a přežili jste schůzku. Nyní váš piercing dělá něco neočekávaného a vy se obáváte, že by mohl být infikován. Jsou to normální známky hojení, nebo se vy a váš piercing chystáte do potíží? Čtěte dále a zjistěte, jak zjistit, zda je váš piercing infikován.

Kdykoli je vaše tělo zraněno – včetně piercingu – můžete vidět pět příznaků zánětu: zarudnutí, teplo, otok, bolest a ztrátu funkce. Jsou normální a naznačují, že váš imunitní systém funguje, ale mohou to být také příznaky infekce. Rozdíl je otázkou stupně a načasování.

Příznaky

Váš piercer by vám měl říct, co můžete během hojení očekávat. Pokud víte, co je normální, budete schopni včas odhalit potíže. Podívejme se na možné příznaky infekce:

Zarudnutí – Je normální, že nový piercing je mírně zarudlý, protože se přirozeně zvyšuje průtok krve do oblasti. Mezi jisté známky potíží patří zarudnutí, které nezmizí, rozšiřující se oblast zarudnutí nebo červené pruhy, které se táhnou od piercingu.

Teplo – Teplo se vyskytuje také kvůli zvýšenému průtoku krve a indikuje problém, pokud se časem zvyšuje, je horké a nejen teplé, nebo prostě nezmizí.

Otok – otok je způsoben nahromaděním tekutiny. Obzvláště náchylné k ní jsou piercingy v ústech – piercing jazyka může trvat týden až deset dní, než se usadí. Otoky jsou problematické, pokud neklesají tak rychle, jak se očekávalo, nebo se zhoršují. Vaše šperky musí být dostatečně dlouhé, aby se přizpůsobily otokům. Jinak se velmi špatně čistí a hrozí, že by se šperk mohl protáhnout piercingem a ztratit se pod kůží.

Bolest – Je normální, že je piercing po několik dní citlivý, zvláště pokud je vystaven pohybu (např. jazyk, ret), nebo se zhoršuje oblečením nebo nárazy. Bolest, která se časem zhoršuje nebo je extrémní, naznačuje problém.

Ztráta funkce – Obočí nemusí mít moc práce, ale jazyk bude piercingem zpomalen a infekce to ještě zhorší. Propíchnutá část těla, která se nehýbe nebo je příliš bolestivá, není normální – můžete mít infekci.

Další dva příznaky

Horečka/zimnice/nevolnost

– Horečka, někdy doprovázená zimnicí a nevolností, je jednoznačným příznakem potíží. Buď máte lokalizovanou infekci v místě piercingu, nebo závažnější (potenciálně smrtelnou) systémovou infekci. Poraďte se s lékařem, pokud máte vysokou a/nebo přetrvávající horečku, zimnici nebo nevolnost. Toto nejsou normální reakce na piercing a možná budete potřebovat antibiotika.

Hnis/výtok – Ne každý výtok naznačuje infekci. Během raných fází hojení zdravý piercing vypustí lymfu, což je pouze krevní plazma bez větších bílkovin. Je to čirá nebo lehce nažloutlá tekutina, která zasychá na krustu a lze ji snadno odstranit teplou vodou.

Hnis je na druhou stranu rozhodně příznakem infekce. Z velké části je tvořen odumřelými bílými krvinkami a bakteriemi. Může být bělavý, žlutý, zelený nebo šedý a může mít krvavé pruhy a zápach. Žlutý, zelený nebo páchnoucí hnis svědčí o vážné infekci. Vyhledejte lékařskou pomoc.

Co dělat

Pokud si myslíte, že máte infekci, okamžitě kontaktujte svého piercera. Piercers jsou často informovanější než lékaři, kteří mohou mít předsudky vůči piercingu nebo ho neznali. Pokud si však myslíte, že máte potíže nebo se váš stav výrazně zhorší, musíte vyhledat lékařskou pomoc. Pokud piercing ztratíte, můžete si ho nechat předělat – nevyplatí se riskovat život nebo vážné poškození tkáně.

Mírné infekce lze pravděpodobně léčit doma. Jedním z osvědčených prostředků je namáčení ve slané vodě. Rozpusťte 1 čajovou lžičku (5 ml) mořské soli v 1 hrnku (250 ml) teplé (ne tak horké, abyste se opařili) vody v čistém kelímku, ideálně jednorázovém plastovém na každé ošetření. Namočte piercing nebo vytvořte obklad čistou žínkou napuštěnou slanou vodou. Dělejte to dvakrát nebo třikrát denně, patnáct minut na sezení.

Vyhněte se antibiotickým krémům nebo mastím, protože zachycují nečistoty a nečistoty a neumožňují piercingu dýchat. Neodstraňujte šperky z infikovaného piercingu. To by mohlo umožnit utěsnění piercingu, zachycení hnisu a způsobení abscesu. Zvláštní pozornost věnujte infekcím u piercingu v obličeji nebo v ústech – jejich blízkost k mozku je činí obzvláště nebezpečnými.

Prevence

Nejlepší strategií je prevence; postupujte podle pokynů pro následnou péči od vašeho piercera. Doporučí vám jemný čisticí prostředek a plán čištění. Nikdy se nedotýkejte piercingu nečistýma rukama. Nikdy nepoužívejte alkohol, peroxid, přípravky na bázi jódu nebo drsná antibakteriální mýdla. Jsou příliš silné a vysušují pokožku, zabíjejí buňky a brání procesu hojení.

About the author

Add comment

By user

Recent Posts

Recent Comments

Archives

Categories

Meta